Grzybica w ciąży

Grzybica w ciąży
5 (100%) 3 ocen

Grzybica pochwy w ciąży to dosyć częsta dolegliwość, dotykająca przyszłe mamy. Odpowiadają za nią przede wszystkim hormony zmieniające pH pochwy z kwaśnego na zasadowe. Poprzez zmianę tego parametru ulega osłabieniu bariera ochronna narządów rodnych, przez co tworzy się środowisko, w którym grzyby mogą się bez problemu rozwijać. W jaki sposób można rozpoznać tę dolegliwość, jakie są jej przyczyny, objawy i w jaki sposób można wyleczyć grzybicę w ciąży?

Objawy grzybicy w ciąży

Pierwszym sygnałem świadczącym o pojawieniu się grzybicy pochwy jest przede wszystkim uporczywe pieczenie oraz swędzenie zarówno pochwy, jak i warg sromowych. Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa i praktycznie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Warto również wiedzieć o tym, iż wspomnianym dolegliwościom towarzyszą zazwyczaj bardzo gęste upławy, przybierające różne odcienie bieli (od mlecznych po żółtawe).

Wydzielina wydobywająca się z pochwy jest gęsta, serowata i bardzo często posiada grudki, a jej wygląd można nawet porównać do twarogu lub zsiadłego mleka. Jeśli chodzi natomiast o zapach, to z reguły jest niewyczuwalny, jednak czasami można wyczuć woń drożdży. W taki sposób można bez problemu odróżnić grzybicę pochwy od zakażenia bakteryjnego, w którego przypadku wyczuwalny jest ostry, rybi zapach.

Przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica pochwy wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych, jednak ryzyko jej pojawienia się wzrasta przy antybiotykoterapii, cukrzycy, a także w wyniku stosowania niektórych leków. Niezwykle istotna jest również odpowiednia higiena miejsc intymnych, gdyż jej nieprawidłowe wykonywanie także może się przyczynić do pojawienia się grzybicy.

Leczenie grzybicy w ciąży

W przypadku pojawienia się grzybicy pochwy koniecznie należy wybrać się do ginekologa, gdyż grzybica w ciąży leczona jest w nieco inny sposób. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad, pobiera próbkę wydzieliny z pochwy i wysyła ją do laboratorium w celu ustalenia z jakiego rodzaju grzybem ma się do czynienia.

Jeśli chodzi natomiast o leczenie grzybicy w ciąży, to polega ono przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich globulek dopochwowych oraz grzybobójczego kremu, którym należy smarować skórę wokół pochwy. Do walki z grzybicą stosuje się zazwyczaj preparaty zawierające w swoim składzie ekonazol lub klotrimazol.

Czas leczenia uzależniony jest przede wszystkim od zastosowanego preparatu oraz częstotliwości jego używania. W sytuacji, gdy leczenie tymi preparatami nie przynosi zamierzonych efektów, kurację należy uzupełnić odpowiednimi środkami doustnymi.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Niestety domowe sposoby nie są w stanie wyleczyć grzybicy pochwy, jednak mogą nieco załagodzić objawy. Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim odpowiednia higiena miejsc intymnych za pomocą środków przeznaczonych do tego celu. Do podmywania nie należy używać zwykłego mydła a specjalnego płynu do higieny intymnej, który w swoim składzie zawiera pałeczki kwasu mlekowego.

4 comments

 1. Hanna pisze:

  Mam nadzieję, że ludzie w końcu zrozumieją, że grzybica w ciąży to nie jest problem kobiet, które nie dbają o higienę. W tym przypadku zmiany pojawiają się z wielu różnych przyczyn i rzadko jest to brak mycia się czy coś w tym stylu.

 2. fanka Collinsa pisze:

  Masz trochę racji, ale nie w pełnym zakresie bo jednak grzybica w ciąży często zdarza się też kobietom, które właśnie mają kłopot z higieną, to znaczy im się wydaje, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, bo przecież jest super i o co Wam chodzi, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że jednak są to w dużej mierze całkiem spore zaniedbania, na które powinny zwracać uwagę.

 3. Grażka pisze:

  W ciąży starałam unikałam basenów, saun i innych tego typu miejsc, które uważałam za niebezpieczne a i tak mimo utrzymywania szczególnej higieny nie udało mi się zapobiec grzybicy pochwy. Nie wiem czy w tym przypadku nie był winny mój mąż, nie stosowaliśmy oczywiście prezerwatyw. Na szczęście miałam zaplanowaną wizytę u ginekologa bo bałam się działać na własną rękę. Ginekolog polecił mi *** zapewniając że jest zupełnie bezpiecznym naturalnym produktem. Pomógł niemal od razu. Weszłam na stronę producenta i przeczytałam o ***. Zaczęłam stosować profilaktycznie i szczęśliwie dotarliśmy do porodu.

 4. Monisia pisze:

  Stosuję *** od dawna,kiedyś miałam częste infekcje i nawet w czasie ciąży. Żel zawiera składniki chroniące przed stanami zapalnymi, a także doskonale nawilża okolice pochwy.Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =