Grzybica skóry

Grzybica skóry
5 (100%) 8 ocen

Grzybica skóry to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez grzyby chorobotwórcze dwojakiego rodzaju – dermatofity bądź drożdżaki. Jest to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości skórnych – i nic w tym dziwnego, gdyż bardzo łatwo można się nią zarazić.

Przyczyny grzybicy skóry

Do zakażenia może dojść w codziennych sytuacjach – na przykład podczas noszenia pożyczonego obuwia, przymierzania butów bądź ubrań w sklepie, korzystania ze wspólnych urządzeń sanitarnych, usług gabinetów kosmetycznych, wspólnych ręczników, a nawet noszenia nieprzewiewnej i wykonanej z tworzyw sztucznych bielizny. Grzybica skóry jest chorobą przewlekłą, a nawet wyleczona wykazuje tendencję do częstych nawrotów. Dotyka niemal 20% populacji ludzkiej.

Objawy grzybicy skóry

Ponad 50% wszystkich zakażeń grzybiczych powodują dermatofity, którymi bardzo łatwo się zarazić od zainfekowanych ludzi i zwierząt lub poprzez kontakt z ich zarodnikami, znajdującymi się na przedmiotach – na przykład odzieży, obuwiu bądź ręcznikach.

Na zakażenie tymi grzybami są narażeni niemal wszyscy, jednak do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby, które chorują na nowotwory, są zarażone wirusem HIV, długotrwale stosują kurację antybiotykami lub sterydami, cierpią na choroby metaboliczne (takie jak cukrzyca, niewydolność krążenia bądź niedoczynność tarczycy), charakteryzują się obniżoną odpornością, wykazują zaburzenia hormonalne oraz posiadają tendencję do zaburzeń rogowacenia skóry. Osobami szczególnie narażonymi na tego typu dolegliwości są te, które korzystają z publicznych basenów i nie przestrzegają podstawowych zasad higieny.

Najczęstsze objawy grzybicy skóry to czerwone plamy, które:

– w wyraźny sposób odznaczają się od zdrowej skóry,

– szerzą się obwodowo,

– charakteryzują się silniejszym zaczerwienieniem na brzegach, a słabszym w środkowej części,

– powodują silny świąd,

– są pojedyncze lub mnogie,

– w większości przypadków pojawiają się na odsłoniętych częściach skóry (na przykład twarz, kark, ręce, szyja).

Cechą charakterystyczną długotrwałej grzybicy skóry jest to, iż zapalne ogniska pojawiają się w coraz to nowych miejscach, tworząc zlewające się ze sobą wzory. Dodatkowo pojawiają się pęcherze z wydzieliną ropną, a skóra przybiera bardzo jasny bądź wyjątkowo ciemny odcień.

Jak leczyć grzybicę skóry

Właściwe leczenie grzybicy skóry musi rozpocząć się od odpowiedniej diagnostyki. Często bywa tak, iż objawy grzybicy skóry są mylone z objawami innych skórnych dolegliwości, co opóźnia skuteczne leczenie i doprowadza do dalszego jej rozwoju. A tymczasem jedynie szybka diagnoza pozwala rozpocząć natychmiastowe leczenie. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych, niezbędna jest wizyta u dermatologa. Tylko lekarz – na podstawie wywiadu, obejrzenia zmian i wykonania badań mykologicznych (określających rodzaj występującego grzyba) – jest w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednią kurację.

Leczenie grzybicy skóry polega na stosowaniu miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych (najczęściej w postaci maści) bądź przyjmowaniu leków doustnych. W przypadku nasilonych zmian, dermatolog najczęściej zaleca połączenie obu metod leczenia.

Leczenie grzybicy skóry może być bardzo czasochłonne. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Najlepszą profilaktyką grzybicy skóry jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad – używanie własnego ręcznika i osobistych przyborów higienicznych, unikanie chodzenia boso na basenach, unikanie pożyczania obuwia od innych osób, noszenie przewiewnej bielizny, dokładna higiena ciała, unikanie głaskania bezdomnych zwierząt, kupowanie wygodnego obuwia. Stosowanie się do tych kilku zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na grzybicę skóry.

2 comments

  1. Buźka pisze:

    Leczę grzybicę skóry od dobrych kilku tygodni i praktycznie nic się nie zmienia. Najlepiej było na samym początku, po pierwszym tygodniu objawy praktycznie zniknęły, ale potem pojawiły się na nowo i wydaje mi się, że wręcz ze wzmożoną siłą. I to jeszcze do tego dochodzi stan zapalny i zaczerwienienie skóry gdzie tylko posmarują obok objawów istniejącej grzybicy.

  2. Krzychu pisze:

    Nie napalaj się. Leczenie grzybicy skóry to nie jest hop siup tydzień antybiotyku i po wszystkim. Potrwa to naprawdę długo i nie ma większych szans na to, że szybko się wyleczysz. A nawet jak się wyleczysz to jesteś już bardzo podatny na kolejne zakażenie i każdy kontakt z kimś kto ma grzybicę skóry może skończyć się kolejnym zachorowaniem i kolejnym leczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 35