Grzybica skóry gładkiej

Grzybica skóry gładkiej
5 (100%) 12 ocen

Grzybica skóry gładkiej to jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry, które dotyka co najmniej raz w życiu około 3% światowej populacji. Nieestetyczne zmiany na skórze skutkują nie tylko ograniczeniem pewności siebie i kompleksami w przypadku korzystania z obiektów publicznych, takich jak basen czy sauna, ale także różnego rodzaju dolegliwościami, która stanowią poważne utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu w ciągu dnia oraz sprawiają kłopoty w trakcie wypoczynku w nocy.

Przyczyny grzybicy skóry gładkiej

Przyczyną wystąpienia grzybicy skóry gładkiej są grzyby dermatofitowe. Do zakażenia skóry takimi grzybami może dojść przez bezpośredni kontakt z inną osobą lub ze zwierzęciem. Grzyby wywołujące grzybicę stóp mogą się oprócz tego znajdować na przedmiotach, z których korzystają zakażone tym schorzeniem osoby, szczególnie jeśli są to przedmioty służące go wykonywania codziennej higieny osobistej.

Objawy grzybicy skóry gładkiej

Objawy grzybicy skóry gładkiej są widoczne po około 7-14 dniach od bezpośredniego kontaktu z grzybem. Obejmują one zmiany w formie wysypki o kolistych kształtach i widocznych, nieco uniesionych krawędziach.

Zmiany, związane z grzybicą skóry gładkiej, pojawiają się główne w obrębie tułowia oraz na kończynach. Są to zmiany swędzące, które utrudniają często normalne funkcjonowanie. Wysypka przy grzybicy skóry gładkiej ma charakter postępujący. Widocznych zmian na skórze jest bowiem coraz więcej. W pewnym momencie mogą one nawet zacząć się ze sobą łączyć. Gdy oprócz tego pojawią się też wypełnione ropą pęcherzyki, oznacza to już bardzo poważną infekcję grzybiczą, wymagającą natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Leczenie grzybicy skóry gładkiej

W leczeniu grzybicy skóry gładkiej stosuje się środki leczenia farmakologicznego, takie jak niszczące błonę grzyba polieny, a także zaburzające biosyntezę sprzyjającą powstawaniu grzybów azole, alliloaminy i morfoliny. Są to głównie leki w formie maści i kremów, stosowane miejscowo, 2 razy dziennie aż do czasu ustąpienia objawów.

Objawy grzybicy skóry gładkiej ustępują zazwyczaj w okresie od 2 do 4 tygodni od terminu rozpoczęcia leczenia. Oprócz tego, w niektórych odmianach grzybicy skóry gładkiej stosuje się także leki doustne, jak terbinafinę oraz itrakonazol. Znajdują one zastosowanie w sytuacji wystąpienia grzybicy skóry gładkiej, podczas której dochodzi do nadmiernego rogowacenia się skóry.

Zapobieganie grzybicy skóry gładkiej

Aby zapobiec grzybicy skóry gładkiej należy unikać sytuacji, w których z przedmiotów higieny osobistej korzystają co najmniej dwie osoby. Mowa tutaj m.in. o ręcznikach, gąbkach czy grzebieniach, które mogą być doskonałymi nośnikami różnego rodzaju grzybów.

Niezwykle istotne jest także to, by różnego rodzaju schorzenia, wywołujące grzybicę, były odpowiednio leczone. Mowa tutaj o stosowaniu np. właściwych leków na cukrzycę, w odpowiedniej dawce. Grzybicy skóry gładkiej można zapobiec też utrzymując odpowiednią wagę. Ryzyko wystąpienia grzybicy skóry gładkiej jest bowiem wyższe wśród osób z nadwagą lub otyłością.

2 comments

  1. SKM pisze:

    Nastawcie się, że leczenie grzybicy skóry gładkiej to co najmniej miesiąc. Bite 4 tygodnie trzeba smarować żeby znikły wszystkie objawy, a jak nie znikną całkowicie to praktycznie murowane jest, że grzybica powróci. Bo ma do tego często tendencje.

  2. Sławoj pisze:

    W ogóle leczenie grzybicy jest czasochłonne, nie tylko w przypadku grzybicy skóry gładkiej. Te cztery tygodnie nie zawsze wystarczą, bo grzybicę lepiej leczyć dłużej, nawet jak nam się wydaje, że już nie ma żadnych objawów, bo właśnie wtedy wybija się ją do końca. Trzeba pamiętać, że grzybica lubi wrócić i ma do tego tendencje, więc lepiej takie sprawy załatwiać do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 53 = 55