Grzybica rąk

Grzybica rąk
5 (100%) 5 ocen

Grzybica rąk, jak i każdego innego miejsca na naszym ciele, nie tylko nie wygląda estetycznie, ale bywa także dosyć uciążliwym schorzeniem.

Objawy grzybicy rąk

Objawy grzybicy rąk początkowo mogą być niezauważalne – wyglądają po prostu jak zwykłe obtarcie, zaczerwienienie skóry, z czasem swędzące, a wywołują ją te same grzyby, które odpowiedzialne są za grzybicą stóp czy paznokci.

Przyczyny grzybicy rąk

Grzybica rąk to inaczej grzybicze zakażenie dłoni, za które odpowiedzialne są grzyby skórne. Pocieszający może być fakt, że grzybica dłoni jest znacznie mniej popularna, niż choćby grzybica stóp czy paznokci.
Grzybica rąk, a właściwie grzyby, które powodują jej powstawanie, przenoszone są z osoby na osobę, z dłoni na dłonie innych, ale zarazić się nią można poprzez kontakt, np. ze zwierzętami: psem lub kotem. Grzybicę rąk powodują także grzyby zawarte w glebie.

 

Najczęściej grzybicę dłoni może powodować:

 

– przebywanie w internatach, hotelach, sanatoriach,

– wizyta w salonie kosmetycznym, w przypadku nieprawidłowej dezynfekcji narzędzi przeznaczonych do zabiegów,

– korzystanie z urządzeń sanitarnych dostępnych dla ogółu,

– korzystanie ze wspólnych ręczników,

– dotykanie zarażonych zwierząt, a także kontakt z zagrzybioną glebą.

Leczenie grzybicy rąk

Najważniejsze jest zdiagnozowanie dolegliwości, które najczęściej odbywa się na podstawie klinicznego obrazu zarażonego miejsca, a także po wcześniejszym wykluczeniu chorób, które mają podobny przebieg. Następnie zmiany bada się poprzez skórne zeskrobiny, biopsje lub hodowle grzybów. Najpopularniejszym objawem grzybicy jest wysypka, a także objaw nazywany „dwie stopy – jedna ręka”, polegający na obustronnej grzybicy nóg i jednej dłoni, tej najczęściej używanej, np. do drapania się po nodze.

Leczenie grzybicy rąk

Leczenie grzybicy rąk przebiega miejscowo. Najczęściej stosuję się w tym celu maści i żele, które zawierają terbinafinę, klotrimazol lub ekonazol. Przeważnie po dwóch do sześciu tygodniu następuje poprawa, jeśli jednak tak się nie stanie, następuję włączenie leków, które działają ogólnoustrojowo, zawierających flukonazol, itrakonazol lub terbinafinę.

Domowe sposoby na grzybicę rąk

Grzybicę rąk można próbować pokonać także domowymi sposobami. W tym celu zaleca się stosowanie:

– olejku z drzewa herbacianego – stosowanie miejscowe,

– słonych kąpieli wodnych,

– czosnku – miks czosnku i oliwy z oliwek da nam maść, którą nakładamy miejscowo na zakażone miejsca,

– octu jabłkowego – po przygotowaniu roztworu, smarujemy nim chore miejsce,

– cebuli – zblendnowaną w blenderze cebulę w postaci papki nakładamy na zmienione miejsce, ale również dodajemy cebulę do posiłków, na kanapki – przyspieszymy w ten sposób proces powrotu do zdrowia.

Podczas leczenia grzybicy dłoni istotne jest również zwalczenie dodatkowych skórnych zmian i nadmiernej potliwości, które mogą istotnie przyczyniać się do jej powstawania, a także znacznie nasilać dolegliwości.

Grzybica rąk, jak i wszelkie inne rodzaje grzybicy, mają charakter przewlekły i zwykle po czasie nawracają, dlatego ważne jest, by pacjent w walce z nimi działał systematycznie i konsekwentnie.

2 comments

  1. Michał pisze:

    Czosnek jest dobry na wszystko, bo ma właściwości bakteriobójcze. Warto stosować go na grzybicę rok, choćby w przypadku tego, żeby grzybica się nie rozprzestrzeniała jeszcze bardziej. Ma to kluczowe znaczenie dla zatrzymania choroby, bo bez tego nie ma szans na jej wyleczenie.

  2. Darecki pisze:

    Miałem kiedyś takiego kolegę, który nie podawał ręki na przywitanie. Tak już miał, ktoś wyciągał do niego rękę, a on nie podawał. Dopiero jak kogoś bliżej poznał, to podawał mu rękę. No był dziwakiem, to fakt, ale grzybica rąk takiemu typkowi raczej nie grozi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =