Grzybica prącia

Grzybica prącia
5 (100%) 4 ocen

Jest to bez wątpienia schorzenie mogące prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczona grzybica prącia skutkować może bezpłodnością, a także przerostem gruczołu prostaty. Dlatego nie należy się wstydzić i w razie zaobserwowania niepokojących objawów, natychmiast udać się do urologa lub dermatologa wenerologa.

Przyczyny grzybicy prącia

Przyczyny grzybicy penisa najczęściej są następujące:

– zaniedbana higiena osobista,

– zbyt ciasna bielizna i spodnie,

– wizyty na basenie, w saunie,

– stres,

– przyjmowanie antybiotyków, sterydów,

– współżycie z zakażoną osobą,

– stosowanie środków plemnikobójczych,

alergia na lateks,

– niezdiagnozowana cukrzyca,

– obniżona odporność.

Objawy grzybicy prącia

Objawy grzybicy penisa to przede wszystkim:

– zaczerwienienie penisa,

– zaczerwienienie śluzówki żołędzi i napletka,

– świąd i pieczenie,

– biały nalot na prąciu,

– nieprzyjemny zapach wydzielin,

– stulejka,

– ból podczas ejakulacji,

– stan zapalny prostaty,

– zbyt częste oddawanie moczu.

Leczenie grzybicy prącia

Leczenie grzybicy penisa najczęściej polega na miejscowym stosowaniu maści i kremów przeciwgrzybicznych. Jeśli natomiast przez dłuższy czas dolegliwości nie miną, lekarz wprowadza kurację doustną. Leczenie takie zastosowane zostaje również w przypadku partnerki i w tym czasie należy całkowicie zrezygnować ze współżycia. Trzeba pamiętać również o tym, że grzybica lubi powracać, dlatego konieczne jest jej zapobieganie i systematyczne leczenie.

Jeśli grzybica pojawiła się po raz pierwszy lub nie pomaga leczenie, należy uda się do lekarza, który przeprowadzi wywiad, a następnie wykluczy inne schorzenia i poprawnie zdiagnozuje dolegliwość. Zdarzyć się może, że standardowy wywiad lekarski nie pomoże w diagnozie, wtedy też lekarz pobiera wymaz z żołędzi i spod napletka, w celu przeprowadzenia posiewu lub wykonania preparatu do mikroskopu.

 

Leczenie grzybicy prącia w zasadzie nie różni się od leczenia grzybicy pochwy i jest ono skuteczne w osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu procentach. Stosuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i wspomniane wyżej doustne. Najczęściej stosuje się Diflucan, który zawiera 150 mg flukonazolu, a dawkowanie to z reguły jedna tabletka. Stosuje się także inne leki azolowe (imidazolowe), takie jak: klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol.

Jeśli chodzi o maści i kremy, stosuje się je na zmienione miejsce, najczęściej raz dziennie, przez około trzy do siedmiu dni.

W przypadku grzybicy pochwy u kobiet, zaleca się przyjmowanie probiotyków, czyli najczęściej kapsułek z żywymi kulturami bakterii, które okazują się pomocne w walce z grzybicą, jednak w medycznej literaturze nie wspomina się o tego typu działaniach w przypadku grzybicy prącia u mężczyzn.

Profilaktyka grzybicy prącia

W jaki sposób ustrzec się przez grzybicą prącia? Przede wszystkim zacząć należy od prawidłowej higieny, która nie tylko pomaga w leczeniu, ale także zapobiega zakażeniom drożdżakowym, ponieważ Candida, która prowadzi do grzybicy, najlepiej rozwija się w miejscach ciepłych i wilgotnych. W naszej kulturze nie wykonuje się zbyt często obrzezania mężczyzn, co utrudnia higienę, dlatego koniecznie pamiętać należy o higienie napletka, pod którym lubią gromadzić się drożdżaki.

2 comments

  1. Ognisty Johan pisze:

    Zbyt częste przepisywanie przez lekarzy antybiotyków i do tego jeszcze zbyt ciasna bielizna – i mamy gotową receptę żeby pojawiła się grzybica penisa. Tak naprawdę to bardzo niewiele trzeba, a potem choroby nie da się szybko i łatwo wyleczyć. I jeszcze trzeba pamiętać o tym, że właściwie permanentnie się człowiek sam wtórnie zaraża, bo raczej mało kto może sobie pozwolić na chodzenie na waleta w domu przez cały czas dopóki grzybica nie zniknie.

  2. Gregory Peck pisze:

    Grzybica penisa jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia, bo panuje tam środowisko idealne do rozwoju grzybicy. Jest ciepło i wilgotno, co sprawia, że nie pojawiają się żadne kłopoty i grzybicy nic nie powstrzyma dopóki się o niej nie dowiemy i szybko nie zaczniemy leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − 23 =