Grzybica paznokci

Grzybica paznokci
5 (100%) 7 ocen

Grzybica stóp to najczęściej występujący rodzaj grzybicy skóry gładkiej. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Europie w ramach programu Achilles. Niestety, Polacy zajmują tu wysokie miejsce. Grzybica stóp dotyczy ponad 40% badanych, a z tego prawie połowa cierpiała także na grzybicę paznokci.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci

Choroba wywoływana jest grzybami z rodzaju dermatofitów, które lubią środowisko ciepłe i wilgotne. Możemy się na nie natknąć na basenie, w łaźni, w saunie (drewniane podesty to idealne dla nich siedlisko). Innym źródłem zakażenia może być niedokładna higiena (wycieranie stóp do sucha), niewłaściwe obuwie (zbyt wąskie), niewłaściwie wysterylizowane narzędzia w gabinecie kosmetycznym.

Grzybica paznokci najczęściej występuje jako zakażenie towarzyszące grzybicy stóp, nie oznacza to jednak, że nie występuje samoistnie.

Grzybica paznokcia znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Pierwsze zmiany obejmują paznokieć pierwszy i ostatni. Prawdopodobnie jest to uwarunkowane uciskiem obuwia, który na te palce jest największy.

Pierwszym objawem jest zmiana koloru płytki paznokciowej. Naturalna jest jasna i różowa. Pierwsze objawy to zmiana koloru: barwa paznokcia najpierw staje się mętna, potem stopniowo ciemnieje od żółtej do brązowej. Zmiany te są bardzo powolne i czasami trwają kilka lat. Równocześnie ze zmianą koloru mogą pojawić się zmiany w strukturze płytki. Pojawiają się bruzdy, pogrubienia, do tego dochodzi kruchość płytki, a paznokcie łatwo się kruszą.

Leczenie grzybicy paznokci

Jak każda grzybica, także grzybica paznokci wymaga czasu i cierpliwości. Najważniejsze jest zdiagnozowanie gatunku grzyba, który wywołał infekcję. W tym celu konieczne jest wykonanie badań mikologicznych. Niestety, ich wyniki znane są dopiero po kilkunastu dniach, bo tyle trwa hodowla grzybów. Badania pozwalają na dokładne określenie przyczyny zmian oraz określenie wrażliwości na leki.

To umożliwia lekarzowi dobranie odpowiedniego leczenia. Przede wszystkim należy zastosować środki o działaniu miejscowym. Głównie są to lakiery i kremy na paznokcie. Przynoszą rezultaty w mało zaawansowanym stadium choroby.

W przypadku zmian długotrwałych, wskazane jest zastosowanie leczenia ogólnego. Może mieć ono charakter ciągły polegający na podawaniu leku przez 3-6 miesięcy. W tym czasie lek przyjmowany jest codziennie. Lekarz może zastosować także leczenie pulsywne, polega ono na przyjmowaniu leku codziennie przez okres tygodnia, a potem następują 3 tygodnie przerwy. Kurację należy powtarzać przez 2-3 miesiące.

Profilaktyka grzybicy paznokci

Najważniejszym sposobem zapobiegania grzybicy paznokci jest odpowiednia higiena stóp. Po każdej kąpieli stopy należy bardzo dokładnie osuszyć, zwłaszcza miejsca między palcami. Należy nosić obuwie, które nie powoduje ucisku na palce (odpowiednio szerokie). Najlepsze są skarpetki bawełniane, które nie powodują potnienia stóp. Wskazane jest także stosowanie specjalnych preparatów odkażających buty.

W przypadku korzystania z basenu czy sauny należy korzystać z klapek i własnych ręczników. Zawsze lepiej jest stosować środki zaradcze, niż później walczyć z chorobą przez kilka miesięcy.

2 comments

  1. paluszkowa pisze:

    Wiele osób ma grzybicę paznokci i nie ma o tym najmniejszego pojęcia. Najczęściej objawia się ona tym, że paznokieć mocno żółknie, ale bardzo powoli. Nie jest tak, że zmiany pojawiają się z dnia na dzień, więc trudno je dotrzeć, tym bardziej, że praktycznie mało kto dokładnie obserwuje paznokcie w stopach. A potem już grzybica jest zaawansowana i bardzo trudno się jej pozbyć.

  2. Ja pisze:

    Ja nawet nie wiedziałem, że żółknące paznokcie to grzybica paznokci. Myślałem, że to ze starości. Mój dziadek miał takie paznokcie u nóg, na dużym palcu, ale byłem przekonany, że o efekt wieku i w ogóle słabszego wyglądu skóry, a nie że jest to spowodowane grzybicą paznokcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 20 = 27