Grzybica pachwin

Grzybica pachwin
5 (100%) 5 ocen

Grzybica pachwin to coraz częściej spotykana dolegliwość, która powstaje u wielu osób. Należy mieć świadomość, iż najbardziej narażeni na zachorowanie na tego typu chorobę są mężczyźni. Z tego powodu, jeżeli zauważymy u siebie charakterystyczne objawy grzybicy pachwin, powinniśmy od razu udać się do odpowiedniego specjalisty. Jakie są objawy grzybicy pachwin oraz przyczyny jej powstania i jak ją leczyć?

Przyczyny grzybicy pachwin

Grzybica pachwin najczęściej pojawia się u mężczyzn, jednak należy mieć świadomość, że kobiety również narażone są na zachorowanie na tego typu chorobę. Często grzybica pachwiny dotyka mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat.

Powstaniu tej choroby sprzyja przede wszystkim noszenie bardzo obcisłej bielizny, jak również potliwość, a także uprawianie sportów kontaktowych. Na jej powstanie wpływa także duża wilgotność powietrza. Nie możemy zapominać również o tym, iż grzybica pachwin może powstać również na skutek przeniesienia zmian grzybiczych z innych miejsc naszego ciała, przykładowo ze stóp. Może szerzyć się także przez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

Najczęściej tego typu chorobę wywołują grzyby Epidermophyton floccosum, a także Trichophyton rubrum.

Objawy grzybicy pachwin

Do najczęstszych objawów grzybicy pachwin możemy zaliczyć między innymi plamy rumieniowe, a także stan zapalny, jak również zmiany skórne, wraz z licznymi pęcherzykami. Także jednym z objawów tego rodzaju grzybicy jest uczucie świądu oraz zmiana barwy skóry na kolor czerwony lub też brązowy. Zmiany te mogą także się łuszczyć. Wielu pacjentów narzeka także na powstanie ognisk chorobowych, które są umiejscowione w okolicach pachwin.

Leczenie grzybicy pachwin

W leczeniu grzybicy pachwin stosuje się przede wszystkim maści oraz kremy, które w swoim składzie zawierają odpowiednie środki przeciwgrzybiczne. Nie możemy także zapominać, iż na rynku dostępne są także specjalne aerozole w sprayu, którymi także możemy wyleczyć powstałe zmiany. Warto pamiętać, że tego typu preparaty powinny być aplikowane bezpośrednio na miejsce chore, jak również na skórę otaczającą zmienione chorobowo miejsce. Dzięki temu kuracja będzie w pełni skuteczna. W zależności od stopnia rozwoju choroby, czasem istnieje konieczność przyjmowania doustnych leków przeciwgrzybiczych.

Domowe sposoby na grzybicę pachwin

Warto wiedzieć, iż możemy spotkać się także z domowymi sposobami leczenia grzybicy pachwin. Są to między innymi nacieranie zmienionych chorobowo miejsc olejkiem herbacianym, jak również wykonywanie okładów z leczniczej soli jodowanej. Tego typu metody z pewnością uśmierzą nasz ból. Należy pamiętać, iż sami również możemy zapobiec powstaniu tej choroby. Powinniśmy w szczególności dbać o higienę osobistą, a także nosić czystą oraz luźną bieliznę. Warto również zadbać o to, aby nie była wykonana z syntetycznych materiałów.

Bardzo często u wielu mężczyzn występuje grzybica pachwiny. Jednak należy pamiętać, iż tego typu choroba także może dotknąć kobiety. Z tego powodu, jeżeli zauważmy u siebie wspomniane wcześniej objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty.

2 comments

  1. Paser pisze:

    Od kiedy pojawiła się u mnie grzybica pachwin, to nie mam najmniejszego zawahania przed zakupem dobrej gatunkowo bielizny. Wcześniej oszczędzałem na tym, bo przecież i tak „nie widać”. Ale najtańsze bokserki i inne podkoszulki to nie był dobry pomysł i nikomu nie polecam oszczędzanie nie bieliźnie. Już wolę kupić tańszą koszulę, ale na to wydać ile trzeba i zabezpieczyć się przed grzybicą.

  2. V-8 pisze:

    Dobra bielizna to jedno, ale to jest też miejsce, które się „nie brudzi”, więc w sposób naturalny zapominamy o dobrym jego umyciu. A tymczasem grzybica pachwin rozwija się właśnie dlatego, że nie usuwamy potu czy innych elementów nawet małych, które potem oddziaływują i powoli się tworzy grzybica pachwin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 2 =