Grzybica odbytu

Grzybica odbytu
5 (100%) 8 ocen

Infekcje grzybicze nie są rzadkością – dotykają sporego odsetka ludności i mogą mieć rozmaitą lokalizację. Z pewnością tym, co sprzyja rozwojowi grzybicy, jest wilgotne i ciepłe środowisko, idealne dla rozwoju grzybów – a takie występuje w okolicy szpary pośladkowej. Grzybica odbytu jest zakaźną chorobą skóry, która odpowiada za niemal 15% przypadków swędzenia i dyskomfortu w okolicy odbytu.

Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy odbytu? Najczęstsze przyczyny grzybicy zlokalizowanej w okolicy odbytu to:

– zaburzenia odporności – w przebiegu infekcji HIV, długotrwałej antybiotykoterapii lub steroidoterapii, podczas leczenia nowotworów,

– zaniedbania higieniczne, noszenie zbyt ciasnych i nieoddychających ubrań,

– cukrzyca,

– zaburzenia hormonalne,

– ciąża,

– otyłość,

– nieprawidłowe zachowania seksualne (brak stosowania prezerwatyw podczas stosunków analnych, nadmierne stosowanie lubrykantów lub prezerwatyw ze środkiem plemnikobójczym).

Objawy grzybicy odbytu

Objawy grzybicy odbytu często są niespecyficzne, obejmują przede wszystkim zaczerwienienie i swędzenie odbytu oraz pieczenie. Niekiedy pojawiają się różnorodne zmiany skórne: sucha lub łuszcząca się skóra, pęcherzyki o fioletowym zabarwieniu, rumieniowate ogniska, powiększające się obwodowo, drobne pęcherzyki, grudki, krostki lub nadżerki. Wypróżnianiu lub stosunkom analnym może towarzyszyć dotkliwy ból. Z racji łatwego szerzenia się grzybicy odbytu na pachwiny czy narządy moczowo – płciowe, często wspomnianym objawom towarzyszą także te zlokalizowane na pachwinach czy w pochwie.

Diagnostyka grzybicy odbytu

Diagnostyka grzybicy odbytu opiera się na analizie mikroskopowej zeskrobin z podejrzanych zmian lub hodowli grzybów na specjalnych podłożach. Rozpoznanie grzybicy jest kluczowe dla wykluczenia innych ewentualnych przyczyn świądu odbytu: hemoroidów, infekcji pasożytniczych (owsiki, świerzb), alergii, infekcji bakteryjnych lub wirusowych, cukrzycy, łuszczycy.

Leczenie grzybicy odbytu

Leczenie grzybicy odbytu polega na wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii ogólnej i miejscowej. Jednak nie mniejsze znaczenie mają właściwe nawyki pielęgnacyjne, które mają na celu ograniczenie szerzenia się infekcji. Najczęściej stosowanym lekiem doustnym jest flukonazol i itrakonazol, zaś miejscowo zaleca się stosowanie natamycyny.
Domowe sposoby wspomagające terapię antygrzybiczą to dieta o niskiej zawartości cukru, obfitująca w czosnek czy aloes. Właściwa pielęgnacja zakłada kąpiele z imbirem i zielem skrzypu polnego lub octem jabłkowym.

Należy unikać syntetycznej bielizny i obcisłych spodni. Wskazane jest dokładne mycie okolic odbytu, a następnie delikatne, ale dokładne osuszenie jednorazowym ręcznikiem. Do mycia stosować należy niepodrażniające kosmetyki, np. szare mydło. Po każdym umyciu miejscowo można stosować krem. Dobre efekty przynosi smarowanie dotkniętych infekcją okolic jogurtem. Nie wolno drapać swędzących okolic, gdyż sprzyja to uszkodzeniu błony śluzowej i rozwojowi groźnych infekcji bakteryjnych. W czasie terapii należy unikać kontaktów seksualnych lub stosować prezerwatywy.

2 comments

  1. Jola pisze:

    Wcale nie trzeba mieć AIDS żeby zachorować na grzybicę odbytu. Osłabienie organizmu często powodowane jest przez samych lekarzy, którzy namiętnie zapisują antybiotyki na byle jaką dolegliwość. Zwłaszcza jest to widoczne w średnich miastach. Bo w dużych mają wiedzę, a w małych podpierają się naturalnymi sposobami. A w średnich do tego jeszcze dodamy średnią higienę i mamy przepis na grzybicę odbytu.

  2. czystek pisze:

    Przy regularnych kąpielach i przede wszystkim wycieraniu, nie ma się co martwić o to, że pojawi się grzybica odbytu. Ale ważne jest przede wszystkim to wycieranie. Bo nie można pozostawiać tam wody, nawet niewielkich ilości. Wszystkie miejsca powinny być osuszone jak najbardziej i wtedy nie będzie problemów z powstaniem i rozwojem grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =