Grzybica jelit

Grzybica jelit
5 (100%) 7 ocen

Grzybica jelit to stosunkowo często występujące zaburzenie funkcji układu pokarmowego. Na skutek zaburzenia równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej jelit, dochodzi do nadmiernego rozrostu grzybów i rozwoju grzybicy. Określana mianem drożdżycy lub kandydozy jelit, grzybica jelit polega na namnożeniu się grzybów Candida albicans w ścianie jelit.

W warunkach prawidłowych, drożdżaki w niewielkich ilościach bytują w jelitach. U zdrowych ludzi nie powodują żadnych objawów chorobowych. Gdy dojdzie do nadmiernego zwiększenia ich ilości, spowodowanej zubożeniem flory jelitowej, grzyby Candida stają się chorobotwórcze, zaczynają wpuszczać strzępki grzybni w ścianę jelit i rozwija się grzybica. Jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi?

Przyczyny grzybicy jelit

Punktem wyjścia do rozwoju grzybicy jelit jest stan upośledzenia odporności. Długa antybiotykoterapia, infekcja wirusem HIV i pełnoobjawowy AIDS czy choroby przewlekłe często prowadzą do rozwoju grzybicy jelit. Zwłaszcza stosowanie antybiotyków jest sytuacją niekorzystną – zwalczaniu chorobotwórczych bakterii towarzyszy zabicie fizjologicznych bakterii, utrzymujących jelita w zdrowiu.

Inne przyczyny to dieta obfitująca w węglowodany lub niedokładne gryzienie pokarmów, a także niedobór błonnika. Także nadmierne stosowanie leków obniżających kwasowość żołądka czy przemęczenie i stres powodują naruszenie równowagi jelit i nadmierny rozwój grzybów.

Objawy grzybicy jelit

Objawy grzybicy jelit to:

– nudności i wymioty,
– biegunka występująca naprzemiennie z zaparciami,
– bóle brzucha i wzdęcia,
– kolki i uczucie pełności,
– uczucie pełności,
zespół jelita drażliwego.

Inne symptomy to wysypka, spękane usta, biały nalot na języku czy alergie pokarmowe. Często występują objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy czy zmęczenia. Inne niespecyficzne objawy to nieprawidłowy wzrost lub spadek masy ciała, stany depresyjne, niepohamowany apetyt na słodycze lub zakażenia układu moczowego. Tak szerokie spektrum niecharakterystycznych objawów często utrudnia postawienie właściwej diagnozy.

Diagnostyka grzybicy jelit polega na zaobserwowaniu charakterystycznych objawów oraz potwierdzeniu obecności grzybicy badaniami. Wykonywane testy diagnostyczne to m in. posiew kału w kierunku grzybów lub oznaczanie antygen mannanowego Candida sp we krwi.

Leczenie grzybicy jelit

Leczenie grzybicy jelit polega na podawaniu antybiotyków: nystatyny oraz amfoterycyny B. Jednak podstawą terapii jest przywrócenie fizjologicznej równowagi flory bakteryjnej jelit poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Najważniejsze zasady takiej diety to:
– dostarczenie dużych ilości błonnika z produktów zbożowych – pieczywa pełnoziarnistego, makaronów i kasz,
– spożywanie dużych ilości warzyw i kiszonek,
– włączenie przypraw wspomagających trawienie (cynamonu, kminku, kardamonu czy czosnku),
– spożywanie roślin strączkowych.

Z diety należy wyeliminować wszelkie źródła cukrów prostych: białe pieczywo, miód, słodycze, mąkę pszenną. Ponadto unikać należy grzybów, serów pleśniowych. Potrawy powinny być gotowane lub przyrządzane na parze, niewskazane jest smażenie. Zalecane jest zażywanie probiotyków.

2 comments

  1. Always pisze:

    Grzybicę jelit akurat łatwo można pomylić z zatruciem pokarmowym. A potem już ci się wydaje, że wszystko wiesz, że to nie było zatrucie tylko grypa jelitowa… No i ostatecznie jak masz szczęście do dobrego lekarza to dobrze cię wypyta co i jak i na podstawie takiego wywiadu może rzeczywiście domyślić się , że to grzybica jelit.

  2. mędrzec pisze:

    Dlatego właśnie młodzi ludzie powinni sobie uświadomić, że warto chodzić do lekarza. To wcale nie jest tak, że staruszkowie w tych kolejkach czekają bez sensu, oni już są na tyle doświadczeni, żeby nie udawać mądrali. A grzybica jelit to nie jest kaszelek , który można sobie samemu zdiagnozować i kupić syrop bez recepty, tylko poważna choroba, na którą zapada wiele osób, które często przez długi czas nawet nie są tego świadome.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 70