Grypa jelitowa szczególnie groźna dla niemowląt

Grypa jelitowa szczególnie groźna dla niemowląt
5 (100%) 14 ocen

Ktoś w twoim otoczeniu ma dreszcze, gorączkę i boli go brzuch? Cierpi też na biegunkę, raczej wodnistą i wymiotuje? Przygotuj się, że wkrótce też najprawdopodobniej będziesz mieć podobne objawy. To grypa jelitowa, zwana też grypą żołądkową.

Tę nieprzyjemną chorobę wywołują wirusy z grupy rotawirusów. Zdarzają też inne wirusy – nonawirusy lub adenowirusy. Grypa jelitowa jest wyjątkowo zaraźliwa, a co gorzej, chory wydala zakaźne mikroby jeszcze przed wystąpieniem objawów. Tak więc szansa na zakażenie drogą kropelkową lub pokarmową jest olbrzymia. Widać to szczególnie w szkołach czy przedszkolach – w momencie pojawienia się jednego przypadku, wkrótce chorych jest większość dzieci.

Jak leczyć grypę jelitową

W czasie choroby należy zachować bezwzględną czystość. Częste mycie rąk, dokładne mycie, a nawet wyparzanie naczyń, przecieranie klamek środkami odkażajacymi, kilkukrotna w ciągu dnia dezynfekcja specjalnymi środkami, może zapobieć dalszym zakażeniom. Niestety, nie ma lekarstwa na grypę jelitową. Można jedynie łagodzić jej objawy. Koniecznie trzeba bardzo dużo pić. Może to być tradycyjna gorzka herbata, stosowana w takich sytuacjach przez nasze babcie. Dobry będzie też napar z mięty czy rumianku. Lekarze jednak polecają specjalne elektrolity, które bez problemu można kupić w aptece w postaci proszku. Wystarczy rozpuścić w wodzie i mamy znakomity preparat, który uzupełni w organiźmie nie tylko wodę, ale i utracone sole mineralne. Można też łykać węgiel lekarski.

Grypa jelitowa u dzieci

Pamiętać należy, że na grypę jelitową chorują też malutkie dzieci i osoby starsze. Odporność ich organizmu jest zwykle dużo mniejsza, więc wskazana jest wizyta u lekarza, a nawet hospitalizacja. W szpitalu zostaną im podane kroplówki z elektrolitami, dzięki czemu organizm się nie odwodni. A właśnie odwodnienie organizmujest wyjątkowo niebezpieczne podczas grypy jelitowej.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/grypa-zoladkowa-u-dzieci/

Pamiętając, że w czasie choroby jelita nie pracują normalnie, ponieważ są podrażnione przez wirusy, przez pierwsze godziny choroby należy pić wyłącznie płyny. Dopiero, gdy wymioty czy biegunka nieco się uspokoją, można podać coś do jedzenia. Na początku powinny to być produkty skrobiowe, które załagodzą podrażnienia jelit. Najlepsze są wszelkiego rodzaju kleiki z kasz czy ryżu. W miarę ustępowania objawów, dietę należy powoli rozszerzać o gotowane warzywa, tu polecane są zupy jarzynowe – przetarte lub zmiksowane. Świetne będą też gotowane ziemniaki, oczywiście bez żadnych dodatków. Tarte jabłko, banan, jogurt czy chudy twaróg są kolejnymi produktami wprowadzanymi do diety. Cały czas należy pamiętać, że jedzenie musi być świeżo przygotowane i lekkostrawne.

Zapobieganie grypie jelitowej

Czy grypie jelitowej można zapobiec? Na pewno wskazane jest bezwzględne zachowanie czystości, w tym częste mycie rąk, picie i jedzenie wyłącznie z własnych naczyń. Zdrowy tryb życia jest na pewno również wskazany, jednak wysoka zaraźliwość grypy jelitowej sprawia, że nawet przelotny kontakt z tą chorobą, zwykle skutkuje zachorowaniem. Jedyną skuteczną metodą, aby nie zachorować lub przejść chorobę dużo lżej, są szczepienia. Na rynku są dostępne szczepionki przeciw rotawirusom, które stosowane są u niemowląt do 32 tygodnia życia. Niestety, nie są one finansowane przez państwo i za szczepienie trzeba zapłacić. Obecnie szczepionka kosztuje około 300 zł. Składa się z dwóch lub trzech dawek, które podawane są doustnie. Szczepienie uchroni dziecko przed wizytą w szpitalu i ciężkim odwodnieniem, dlatego jeśli są możliwości finansowe, warto korzystać z takiej możliwości.

2 comments

  1. zły pisze:

    Nie można lekceważyć grypy jelitowej u dzieci. Zwłaszcza, że w przypadku, kiedy są duże wymioty i biegunki, bo dziecko znacznie szybciej się odwadnia niż dorosły. Nie można na to pozwolić i nawet małą łyżeczką poić malucha, żeby nie miał kłopotów, bo odwodnienie to już najgorsze co może być.

  2. robot pisze:

    Łatwo się mówi, żeby nawadniać dziecko przy grypie jelitowej. Nasz maluch ani myśli wtedy wziąć cokolwiek do ust, nie chce pić nawet swojego ulubionego soku, a co dopiero zwykłej wody. Pozostaje się tylko modlić, żeby jelitówka szybko przeszła, bo wtedy jest szansa, że zacznie normalnie pić i nie będzie miał objawów odwodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 + = 62